Apartmány ke krátkodobému pronájmu v Praze
E-apartment Prague
+420 603 99 1234

Česká republika

Česká republika je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Sousedí na západě s Německem (délka hranice 810 km), na severu s Polskem (762 km), na východě se Slovenskem (252 km) a na jihu s Rakouskem (466 km). Rozkládá se na území tří historických zemí - Čech, Moravy a části Slezska - a její plošná rozloha činí přes 78 tisíc km2. V současnosti (2008) má přes 10 milionů obyvatel. Administrativně se dělí na 14 samosprávných krajů a jejím hlavním městem je Praha. 

Česká republika

Počátky samostatného českého státu spadají do druhé poloviny 9. století. V letech 1526-1918 byly české země včleněny do rakouské monarchie, v letech 1918-1992 (kromě druhé světové války) byly součástí Československa. Svrchovaný český stát byl formálně obnoven 1. ledna 1969 pod názvem Česká socialistická republika (od roku 1990 jen Česká republika) jako součást federativní Československé socialistické republiky, od roku 1990 nesoucí název Česká a Slovenská federativní republika. Ta 1. ledna 1993 zanikla, čímž se Česká republika stala samostatným státem.

Česká republika

Česká republika je demokratický stát s liberální ústavou a politickým systémem založeným na svobodné soutěži politických stran a hnutí. Hlavou státu je prezident republiky, vrcholným zákonodárným orgánem je dvoukomorový Parlament České republiky. Česko je členským státem Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské unie. Je také jedním ze států Visegrádské skupiny.

Česká republika

Jazyk
Oficiální úřední jazyk v České republice je čeština, většina lidí se domluví i anglicky či německy.

Měna, placení
Oficiální měnou v České republice je česká koruna (Kč, CZK) Mince jsou 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč, bankovky jsou 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč a 5000 Kč. Výměna Někde je možné mimo Kč platit i s eurem, většinou je ale výhodnější nejdříve si vyměnit a poté platit přímo v Kč. Peníze si lze směnit v hotelu, v bance nebo ve směnárnách, které jsou otevřeny denně. Většinou zaplatíte malý poplatek za výměnu peněz. Nikdy však neměňte peníze na ulici !
Kreditní karty - místo hotovosti můžete použít také mezinárodní kreditní karty (VISA, Mastercard, AMEX).

Bankovky

Doprava
Po celé České republice je možno cestovat auty, vlaky nebo autobusy. Dálniční známku je možno si zakoupit u každé benzínové stanice nebo na poště. Lístky na vlak či autobus je možno zakoupit si přímo na nádražích u pokladen.
Praha Hlavní nádraží - nazývané též Praha Wilsonovo, od roku 1990 čestný titul „nádraží prezidenta Wilsona) a nádraží Františka Josefa I. (1871-1919), je nejvýznamnější pražské železniční nádraží. Přímo z nádraží je vstup do stanice metra Hlavní nádraží - linka C. 

Praha Hlavní nádraží

Nádraží Holešovice - menší nádraží na severu Prahy, přímo z nádraží je vstup do stanice metra Holešovice - linka C.

Nádraží Holešovice

Smíchovské nádraží - menší nádraží na jihu Prahy, přímo z nádraží je vstup do stanice metra Smíchovské nádraží - linka B.

Smíchovské nádraží

Autobusové nádraží Florenc - je největším a nejznámějším pražským i českým autobusovým nádražím. Je umístěno v lokalitě s pomístním názvem Florenc v západní části Karlína v Praze 8. Odbavovací budova s hlavním vchodem je umístěna v Křižíkově ulici  vedle Hudebního divadla Karlín. Nedaleko nádraží se nachází stanice metra Florenc - linky B a C.

Nádraží Florenc

Letiště Václava Havla Praha -je mezinárodní veřejné civilní letiště umístěné na severozápadním okraji Prahy. Jedná se o největší letiště v Česku a současně jedno z největších ve střední a východní Evropě, za rok 2007 odbavilo 12,4 milionů cestujících. Letiště je určeno pro mezinárodní i vnitrostátní, pravidelný i nepravidelný letecký provoz.

Letiště Václava Havla Praha

Zajímavá města a místa v České republice
Česká republika není jen Praha, ale také spousty krásných malebných měst, městeček a jiných míst, které stojí za to navštívit. Pár z nich se Vám pokusíme přiblížit.

Města
Karlovy Vary - (německy Karlsbad) je město v západních Čechách. Je metropolí Karlovarského kraje. Je významným lázeňským střediskem se známým sklářským a potravinářským průmyslem. Velice známá je tzv. lázeňská kolonáda.

Karlovy Vary

Český Krumlov - je okresní město v Jihočeském kraji, 25 km jižně od Českých Budějovic. Středověké centrum města je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Český Krumlov

Kutná Hora - je okresní město ve Středočeském kraji a významná historická památková rezervace, zapsaná na Seznamu Unesco. Jak název města naznačuje, souvisí jeho historie s těžbou („kutáním) stříbra a stříbrných rud. Ve středověku koncem 13. století poskytoval zdejší revír zhruba jednu třetinu produkce stříbra v Evropě.

Kutná Hora

Plzeň - je město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje, ležící na soutoku řek Radbuzy, Mže, Úslavy a Úhlavy. Plzeň je vyhlášená pivovarnictvím, spodně kvašený světlý ležák se celosvětově označuje jako Pilsner nebo Pils podle německého jména města Pilsen. Pivovar Plzeňský Prazdroj, a.s., podnik skupiny SABMiller, vaří tradiční hořké plzeňské pivo pod značkou Pilsner Urquell (dříve Prazdroj), a dále celorepublikově rozšířený Gambrinus a Kozel.

Plzeň

České Budějovice - jsou město a správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltava a Malše a nachází se v nich řada historických památek a muzeí. Pro ně a blízkost dalších historicky cenných míst (Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Vyšší Brod atd.) jsou častým cílem turistů.

České Budějovice

Liberec - je statutární město na severu Čech v okrese Liberec Libereckého kraje. Nachází se zde Babylon - moderní aquapark, častý cíl návštěv např. pro rodiny s dětmi. Dále je možno navštivit např. horu Ještěd, na jehož vrcholu je známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu.

Liberec

Brno - je druhé největší město v České republice, největší a historické hlavní město Moravy. nejvýznamnějším dominantám města patří hrad Špilberk a Katedrála svatého Petra a Pavla (známá spíše jako Petrov). Druhým dochovaným hradem na území Brna je Hrad Veveří tyčící se nad brněnskou přehradou. Severovýchodně od městského jádra, tvořené původním Městem Brnem a vyhlášené městskou památkovou rezervací, leží stavební památka vila Tugendhat od architekta Ludwiga Miese van der Roheho, zapsaná mezi Světové dědictví UNESCO. K turistickým lákadlům patří také začátek chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Brno

Olomouc - historická část města je chráněna jako městská památková rezervace. Dominantou města je katedrála svatého Václava (dóm). Olomoucké národní kulturní památky jsou Zdíkův palác (dříve zvaný Přemyslovský palác), sloup Nejsvětější Trojice se souborem barokních kašen, klášter Hradisko a kostel svatého Mořice.

Olomouc

Mariánské Lázně - jsou město v Karlovarském kraji, jihovýchodně od Chebu. Mariánské Lázně jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst. Dominantou Mariánských Lázní jsou především lázeňské parky, díky kterým město patří mezi nejkrásnější zahradní města v Evropě. Velmi významnou tradici má v Mariánských Lázních zejména golf.

Mariánské Lázně

Kroměříž - přezdívaná Hanácké Athény, je okresní město ve Zlínském kraji, ležící na řece. Moravě.V roce 1997 byla Kroměříž vyhlášena nejkrásnějším historickým městem České republiky a o rok později byl zdejší Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na listinu UNESCO.

Kroměříž

Telč - historické jádro města patří k nejcennějším městským památkovým rezervacím na Moravě a v roce 1992 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na památkové hodnotě města se podílí i předměstí Staré Město, jehož historická část (okolí kostela Matky Boží) je městskou památkovou zónou.

Telč

Hrady a zámky
Karlštejn - dříve nazýván také Karlův Týn, je středověký hrad, nacházející se ve stejnojmenném městysu v okrese Beroun, asi 30 km jihozápadně od Prahy, uprostřed Chráněné krajinné oblasti Český kras. Byl založen roku 1348 Karlem IV. kvůli ochraně říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků, později zde byly uchovávány české korunovační klenoty. V současnosti je hrad významnou národní kulturní památkou a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku. Výzdoba kaple sv. Kříže ve Velké věži je ukázkou vyspělého gotického malířství.

Karlštejn

Konopiště - je zámek ve stejnojmenné části Benešova ve středních Čechách, 40 km jihovýchodně od Prahy. Leží asi 2 km na západ od centra Benešova. Proslavil se jako poslední sídlo Františka Ferdinanda d'Este, dědice trůnu Rakousko-Uherské říše, jehož zavraždění v Sarajevu bylo záminkou spuštění první světové války. Ve 13. století bylo Konopiště vybudováno jako gotický hrad, později byl přestavěn na zámek v barokním slohu.

Konopiště

Hluboká - zámek ležící na návrší nad Vltavou ve městě Hluboká nad Vltavou, asi 15 km severně od Českých Budějovic. Je veřejnosti přístupný a patří k turisticky nejatraktivnějším památkám v Česku. V bývalé zámecké jízdárně sídlí Alšova jihočeská galerie která spravuje sbírku soch a obrazů holandských a flámských malířů 17. a 18. století.

Hluboká

Rožmberk - jeden z nejstarších hradu Vítkovců vybudovaný jako dvojhradí. Tzv. Dolní hrad je z poloviny 13. století, renesančně přestavěný a v 19. století upravený ve stylu anglické novogotiky.

Rožmberk

Šternberk - středověký hrad, na konci 19. století za držení Lichtenštejnů byl hrad částečně romanticky přestavěn. Cenné sbírky původního rodového muzea a bohatý mobiliář svezený z ostatních severomoravských zámků.

Šternberk

Orlík - umístěný na skalnatém ostrohu nad Vltavou je v pramenech poprvé doložen v polovině 13. století, tehdy ještě jako dřevěný hrádek a součást královského majetku, který plnil úlohu celnice.

Orlík

Litomyšl - reprezentační renesanční zámek se sgrafitovou výzdobou postavený v letech 1568-1581. Klasicistní úpravy interiéru, zámecké divadlo se souborem jevištních dekorací J. Platzera.

Litomyšl

Červená Lhota - je známý renesanční vodní zámek ve východní části jižních Čech. Zámek je umístěn na skále, která se přehrazením údolí a zvednutím hladiny vody stala ostrůvkem na zámeckém rybníku. Zámek tvoří uzavřená čtyřkřídlá dispozice kolem čtvercového nádvoří. Nad vjezdem je umístěna věž. K zámku vede přístupová cesta přes kamenný most.

Červená Lhota

Křivoklát - je významný středověký hrad, nacházející se v městysu Křivoklát ve středních Čechách. Hrad obsahuje řadu cenných, pozdně goticky upravených prostor, přičemž především kaple s dochovaných pozdněgotickým malovaným oltářem patří k nejvýznamnějším gotickým prostorům.

Křivoklát

Další zajímavé turistické cíle v České republice
Pec pod Sněžkou & Sněžka - je významným horským střediskem zimní i letní rekreace a významným centrem cestovního ruchu. Přímo ve městě se nachází areál Ski Pec, který patří k nejlépe vybaveným v České republice.Sněžka je se svými 1602 m n. m. nejvyšší horou Krkonoš i celého Česka. Je to významná dominanta východní části Krkonoš. Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice. Na vrchol vede ze 4,5 km vzdálené Pece pod Sněžkou sedačková lanovka.

Pec pod Sněžkou & Sněžka

Špindlerův mlýn - významné turistické středisko v Krkonoších. Město je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších středisek zimních sportů v České republice. Špindlerův Mlýn má ideální podmínky pro zimní sporty. Lyžařské a běžecké tratě jsou v provozu až 5 měsíců v roce. Špindlerův Mlýn nabízí mnoho atrakcí i v letní sezóně. V letních měsících jsou ideální podmínky pro pěší turistiku a horská kola.

Špindlerův Mlýn

Koněpruské jeskyně - se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras asi 5 km jižně od okresního města Beroun. Koněpruské jeskyně jsou nejdelší jeskynní systém v Čechách. Jedná se o rozsáhlý třípatrový jeskynní systém budovaný v devonských vápencích s výškovým rozdílem mezi jednotlivými patry asi 70 m.

Koněpruské jeskyně

Propast Macocha - více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu (Light hole) v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky.

Macocha

Terezín - byl založen jako pevnost na konci 18. století. Město, dodnes obklopené masivními valy, leží nedaleko soutoku Labe s Ohří. Terezínská opevnění (Hlavní a Malá pevnost), na svou dobu moderní, postupně zastarala a po ztrátě vojenské funkce upadla v zapomenutí. Teprve v nedávné minulosti Terezín ve vědomí naší i světové veřejnosti znovu ožil jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí, kteří zde zahynuli v době nacistické okupace.

Terezín