Apartmány ku krátkodobému prenájmu v Prahe
E-apartment Prague
+420 603 99 1234

Česko

Česko, dlhý tvar Česká republika, je stredoeurópsky štát. Na západe susedí s Nemeckom, na severe s Poľskom, na juhovýchode so Slovenskom a na juhu s Rakúskom. Česko tvoria Čechy, Morava a české Sliezsko. Podnebie má mierne a prechodné. Povrch tvoria pahorkatiny a niekoľko pohorí. Pohoria sú Krkonoše a Biele Karpaty. Najvyššia hora je Sněžka. Hlavné mesto je Praha, iné väčšie mestá sú Brno, Ostrava, Plzeň a Liberec. Česko je priemyselný štát, zo všetkých štátov Európskej únie tu priemysel tvorí najviac percent HDP. Od roku 1999 je Česko členom NATO a od 1. mája 2004 je členom Európskej únie.
Česko má spoločné hranice so 4 krajinami. Na západe hraničí s Nemeckom v dĺžke asi 810,7 km, z toho so Saskom 453,9 km a s Bavorskom 356,8 km. Z juhu hraničí s Rakúskom v dĺžke 466,1 km, na východe so Slovenskom na 251,8 km dlhej hranici a na severe s Poľskom, pričom dĺžka hranice je podľa českých údajov 761,8 km, a podľa poľských údajov až 789,89 km.

Česko

Historia
V 6. storočí na územia dnešného Česka prišli slovanské kmene. V 7. storočí sa ich časť stala súčasťou Samovej ríše. V 9. storočí slovanské kmene na Morave vytvorili Veľkú Moravu. Čechy sa zjednotili v 10. storočí pod vedením dynastie Přemyslovcov (vládli v rokoch 924 - 1306). Územný rozsah približne zodpovedajúci dnešnému bol dosiahnutý v 11. storočí po pripojení dnešnej Moravy.
Celé dnešné územie štátu patrilo k rímskonemeckej ríši počas celej jej existencie (10. stor. - 1806). Okrem toho Česko - podobne ako Uhorsko - v rokoch 1526 - 1918 patrilo k habsburskej monarchii, teda rakúskej monarchii, a tým pádom bolo v rokoch 1804 - 1867 zároveň súčasťou Rakúskeho cisárstva, v rokoch 1867 - 1918 bolo zároveň súčasťou Rakúsko-Uhorska.
Od 13. storočia do konca druhej svetovej vojny bolo pohraničie Čiech, Moravy aj Sliezska (neskôr označované ako tzv. Sudety) obývané Nemcami (vysídlení boli po druhej svetovej vojne). Azda najvýznamnejším českým panovníkom bol rímskonemecký cisár Karol IV. v 14. storočí; založil Karlovu univerzitu, nechal vybudovať Karlov most, Karlštejn a pod.. Za Karla IV. Česko dosiahlo svoj najväčší územný rozmach (dočasne k nemu patrilo až Brandenbursko s Berlínom),[chýba zdroj] územia na severe v dnešnom Nemecku a Poľsku však Česko postupne stratilo v 17. a 18. storočí.
Česko bolo spustošené Husitským povstaním (1415 - 1436) a tridsaťročnou vojnou (1618 - 1648). Počnúc tridsaťročnou vojnou nastal asi na 150 rokov hlboký hospodársky, politický a kultúrny úpadok a silná germanizácia Česka (tzv. doba temna).[chýba zdroj] Koncom 18. storočia nastúpilo české národné obrodenie.
Po prehre Centrálnych mocností v prvej svetovej vojne a následného pádu monarchie vstúpili spoločne so Slovákmi a Rusínmi do novej Česko-slovenskej republiky. Významnú úlohu na vzniku republiky mal český prof. Tomáš Garrigue Masaryk (1850 - 1937), Edvard Beneš (1884 - 1948), ale aj slovenský rodák Dr. Gen. Milan Rastislav Štefánik (1880 - 1919).
V roku 1938 anektoval nemecký diktátor Adolf Hitler so súhlasom Anglicka, Francúzska a Talianska prevazne nemecky hovoriace Sudety a v roku 1939 prepadol zvyšok krajiny, od ktorej sa predtým oddelilo Slovensko. Vyhlásený bol Protektorát Čechy a Morava. Počas druhej svetovej vojny došlo na území protektorátu k niekoľkým menším ľudovým povstaniam a vzburám (napr. atentát na R.Heydricha, Pražské povstanie v roku 1945).
Po druhej svetovej vojne došlo k obnoveniu Česko-Slovenska. Po víťazstve Komunistickej strany v českej časti štátu, došlo k februárovému prevratu roku 1948. Nastolená bola komunistická diktatúra. Totalitný režim odstránila až nežná revolúcia v roku 1989. Následne sa v roku 1993 Česko-Slovensko pokojnou cestou rozdelilo na Česko a Slovensko. Samostatné Česko 12. marca 1999 vstúpilo do severoatlantického vojenského paktu NATO a 1. mája 2004 do Európskej únie.

Česko

Česko je demokratická parlamentná republika. Výkonnú moc má prezident a vláda, ktorá vydáva nariadenia a navrhuje zákony. Zodpovedá sa Poslaneckej snemovni. Hlavou štátu je prezident, volený každých päť rokov v prezidentských voľbách. Prezident navrhuje ústavných sudcov, ktorých musí schváliť Senát, za určitých podmienok môže rozpustiť Poslaneckú snemovňu a vetovať zákony (okrem ústavných). Takisto vymenúva predsedu vlády a ďalších jej členov na návrh predsedu. Prijíma demisiu predsedu vlády a jeho prostredníctvom aj od jednotlivých členov vlády.
Český parlament je dvojkomorový, s Poslaneckou snemovňou a Senátom. Do Poslaneckej snemovne sa volí 200 poslancov každé štyri roky na základe pomerného zastúpenia. Raz za dva roky sa voľbami obmení tretina Senátu na základe dvojkolových väčšinových volieb. Každý z 81 senátorov má šesťročný mandát.

Česko

Jazyk
Oficiálny úradný jazyk v Českej republike je Čeština, väčšina ľudí sa dohovorí aj po anglicky či nemecky.

Mena, platenie
Oficiálnou menou v Českej republike česká koruna (Kč, CZK). Mince sú 1 Kč, 2 Kč,5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč, bankovky sú 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč a 5000 Kč k.
Výmena - niekde je možné mimo Kč platiť aj s eurom, väčšinou je ale výhodnejšie najskôr si vymeniť a potom platiť priamo v Kč. Peniaze si možno vymeniť v hoteli, v banke alebo v zmenárňach, ktoré sú otvorené denne. Väčšinou zaplatíte malý poplatok za výmenu peňazí. Nikdy však nemeňte peniaze na ulici!
Kreditné karty - namiesto hotovosti môžete použiť tiež platobné karty (VISA, Mastercard, AMEX).

Mena

Doprava
Po celej Českej republike je možné cestovať autami, vlakmi alebo autobusmi. Diaľničnú známku je možné si zakúpiť u každej benzínovej stanice alebo na pošte. Lístky na vlak či autobus je možné zakúpiť si priamo na staniciach pri pokladniach.

Praha Hlavná stanica - nazývané tiež Praha Wilsonovo, od roku 1990 čestný titul nádražie prezidenta Wilsona) a stanica Františka Jozefa I. (1871-1919), je najvýznamnejšou pražskej železničnej stanice. Priamo zo stanice je vstup do stanice metra Hlavná stanica - linka C.

Praha Hlavná stanica

Stanica Holešovice - menšie nádražie na severe Prahy, priamo z stanice je vstup do stanice metra Holešovice - linka C.

Stanica Holešovice

Smíchovské nádraží - menšie nádražie na juhu Prahy, priamo zo stanice je vstup do stanice metra Smíchovské nádražie - linka B.

Smíchovské nádraží

Autobusová stanica Florenc - je najväčším a najznámejším pražským aj českým autobusovou stanicou. Je umiestnená v lokalite s pomístním názvom Florenc v západnej časti Karlína v Prahe 8. Odbavovací budova s hlavným vchodom je umiestnená v Křižíkovom ulici vedľa Hudobného divadla Karlín. Neďaleko autobusovej stanice sa nachádza stanica metra Florenc - linky B a C.

Autobusová stanica Florenc

Letisko Václava Havla Praha - je medzinárodné verejné civilné letisko umiestnené na severozápadnom okraji Prahy. Jedná sa o najväčšie letisko v Česku a súčasne jedno z najväčších v strednej a východnej Európe, za rok 2007 odbavilo 12,4 miliónov cestujúcich. Letisko je určené pre medzinárodné aj vnútroštátne, pravidelnú aj nepravidelnú leteckú prevádzku.

Letisko Václava Havla Praha

Zaujímavé mestá a miesta v Českej republike
Česká republika nie je len Praha, ale aj veľa krásnych malebných miest, mestečiek a iných miest, ktoré stojí za to navštíviť. Pár z nich sa Vám pokúsime priblížiť.

Města
Karlove Vary - sú štatutárne mesto v západných Čechách a metropola Karlovarského kraja. Majú rozlohu 59,10 km² a vyše 50-tisíc obyvateľov. Je to významné kúpeľné mesto so známym sklárskym a potravinárskym priemyslom.

Karlovy Vary

Český Krumlov - je okresné mesto v Juhočeskom kraji v Česku. Má približne 14 000 obyvateľov a preteká ním rieka Vltava. Mestská pamiatková rezervácia sa od roku 1992 nachádza na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Český Krumlov

Kutná Hora - je okresné mesto v Stredočeskom kraji. Má zhruba 21 000 obyvateľov a rozlohu 33,05 km². V minulosti sa v okolí ťažilo striebro. V 13. storočí produkovalo mesto približne jednu tretinu európskej produkcie striebra.

Kutná Hora

Plzeň - je štatutárne mesto na západe Čiech a metropola Plzenského kraja, ležiace na sútoku riek Radbuza, Mže, Úslava a Úhlava. Plzeň je známa ako priemyselné a pivovarnícke mesto. V rozsiahlych továrenských halách Škodovky sa vyrábajú dopravné prostriedky a priemyselné stroje, na druhej strane krajskej metropoly sa potom varí známe pivo Prazdroj a Gambrinus. Spodnokvasený svetlý ležiak sa celosvetovo označuje ako Pilsner alebo Pils podľa nemeckého mena mesta Pilsen. Nachádza sa tu množstvo budov ešte z čias Rakúsko-Uhorska. V meste sídli tiež biskupstvo Plzenskej diecézy. Školstvo potom zastupujú rôzne stredné a vysoké školy, medzi ktoré patrí napríklad Západočeská univerzita.Súčasné historické jadro mesta má pravidelnú sieť ulíc s uprostred takmer štvorcovým námestím Republiky, ktorému dominuje Katedrála sv. Bartolomeja s najvyššou kostolnou vežou v Česku (102 m), budovaná od roku 1295 a dokončená na začiatku 16. storočia.

Plzeň

České Budějovice - sú štatutárne mesto a metropola Juhočeského kraja. Ležia v Českobudějovickej panve na sútoku riek Vltava a Malše. Nachádza sa v nich celý rad historických pamiatok a múzeí a preto sú s blízkymi historicky cennými mestami (Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Vyšší Brod atď.) častým cieľom turistov. V meste je sídlo biskupa českobudějovickej diecézy. Vltavou, Český Krumlov, Zlatá Koruna, Vyšší Brod atd.) jsou častým cílem turistů.

České Budějovice

Liberec - je štatutárne mesto na severe Čiech v Libereckom kraji. Najvýznamnejšími budovami sú novorenesančná radnica a zámok, z modernej architektúry nová budova Krajskej vedeckej knižnice a predovšetkým vysielač Ještěd na rovnomennej hore, dnes symbol mesta. Medzi ďalšie pozoruhodné stavby patrí zoologická záhrada (založená v 1919), botanická záhrada či obchodný dom Ještěd, budova Divadla F. X. Šaldy, budova Severočeského múzea, novorenesančná budova mestských kúpeľov, kaviareň Pošta postavená v štýle viedenských kaviarní a celý rad víl a rodinných domov zo začiatku minulého storočia. Najstaršími zachovanými stavbami v Liberci sú mešťanské Valdštejnské domy na Větrnej uličke, pochádzajúce z rokov 1678 - 1681. Z cirkevných stavieb stojí za zmienku kostol sv. Antonína Veľkého, kostol Sv. srdca pánovho a kostol Svätého kríža.

Liberec

Brno - je počtom obyvateľov najväčšie mesto Moravy a druhé najväčšie Česka. Je historickým hlavným mestom Moravy, v súčasnosti je správnym centrom Juhomoravského kraja s postavením štatutárneho mesta. Rozkladá sa na juhu Moravy na sútoku riek Svratka a Svitava. K najvýznamnejším dominantám mesta patrí hrad Špilberk a Katedrála svätého Petra a Pavla (známa skôr ako Petrov). Druhým zachovaným hradom na území Brna je hrad Veveří týčiaci sa nad brnianskou priehradou. Severovýchodne od mestského jadra, tvoreného pôvodným historickým jadrom a vyhláseného mestskou pamiatkovou rezerváciou, leží stavebná pamiatka vila Tugendhat od architekta Ludwiga Mies van der Roheho, zapísaná medzi Svetové dedičstvo UNESCO. K turistickým lákadlám patrí aj začiatok chránenej krajinnej oblasti Moravský kras.

Brno

Olomouc - je štatutárne mesto na strednej Morave a hlavné mesto Olomouckého kraja. Rozkladá sa v Hornomoravskom úvale na rieke Morave, obklopené úrodnou krajinou Hané. Je to prvé zemské mesto na Morave. Najnižším bodom Olomouca je rieka Morava na juhu. Mesto bolo popri Brne historicky politickým centrom Moravy, dnes tu sídli Univerzita Palackého a arcibiskupstvo, mesto je centrom duchovnej správy a strediskom vzdelania na Morave.

Olomouc

Mariánské Lázně - sú mesto v Karlovarskom kraji, juhovýchodne od Chebu. Mariánské Lázně sú najmladšie z presláveného trojuholníka západočeských kúpeľných miest. Dominantou Mariánskych Lázní sú predovšetkým kúpeľné parky, vďaka ktorým mesto patrí medzi najkrajšie záhradné mestá v Európe. Veľmi významnú tradíciu má v Mariánskych Lázních najmä golf.

Mariánské Lázně

Kroměříž - pre množstvo tam pôsobiacich škôl niekedy prezývané Hanácke Atény, je okresné a štatutárne mesto v Zlínskom kraji v Česku. V roku 1997 bolo vyhlásené za najkrajšie historické mesto Českej republiky. V roku 1998 boli miestny barokový zámok a záhrady zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto bolo založené pri križovatke Jantárovej a Soľnej cesty pri brode cez Moravu. Význam mesta bol daný tým, že bolo letným sídlom olomouckých arcibiskupov. Pamiatkami z týchto čias sú takmer všetky pamiatky v meste, predovšetkým arcibiskupský zámok a pivnice, ďalej tiež biskupská mincovňa a sýpka. Bola tu zriadená kapitula (zbor kanonikov), načo sú pozostatky v podobe bývalých kanonických domov pri kostole sv. Jána.

Kroměříž

Telč - historické jadro mesta patrí k najcennejším mestským pamiatkovým rezerváciám na Morave a v roku 1992 bolo zapísané na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na pamiatkové hodnote mesta sa podieľa aj predmestie Staré Mesto, ktorého historická časť (okolie kostola Matky Božej) je mestskou pamiatkovou zónou.

Telč

Hrady a zámky
Karlštejn - predtým nazývaný tiež Karlov Týn, je stredoveký hrad, nachádzajúci sa v rovnomennom mestyse v okrese Beroun, asi 30 km juhozápadne od Prahy, uprostred Chránenej krajinnej oblasti Slovenský kras. Bol založený roku 1348 Karlom IV. kvôli ochrane ríšskych korunovačných klenotov a svätých ostatkov, neskôr tu boli uchovávané české korunovačné klenoty. V súčasnosti je hrad významnou národnou kultúrnou pamiatkou a jedným z najnavštevovanejších hradov v Česku. Výzdoba kaplnky sv. Kríža vo Veľkej veži je ukážkou vyspelého gotického maliarstva.

Karlštejn

Zámok Konopiště - leží v rovnomennej časti Benešova v stredných Čechách, 40 km juhovýchodne od Prahy. Leží asi 2 km na západ od centra Benešova. Preslávil sa ako posledné sídlo Františka Ferdinanda d'Este, dediča trónu Rakúsko-Uhorska. Atentát na neho sa pokladá za jednu z historických udalostí, ktoré viedli k začatiu prvej svetovej vojny.Bol vybudovaný ako gotický hrad v 13. storočí, neskôr ho prestavali na zámok v barokovom slohu. František Ferdinand d'Este zámok kúpil v roku 1887 a rozsiahle ho prestaval. Zaviedol na zámok vodovod a elektrinu. Je tu aj jeden z prvých elektrických výťahov. Rozšíril i zámocký park v ktorom vášnivo lovil. Steny chodieb a izieb sú plné jeho trofejí.

Zámok Konopiště

Zámok Hluboká - leží na návrší nad Vltavou v meste Hluboká nad Vltavou asi 15 km severne od Českých Budějovic. Je verejnosti prístupný a patrí k turisticky najatraktívnejším pamiatkam v Česku. V bývalej zámockej jazdiarni sídli Alšova jihočeská galerie, ktorá spravuje zbierku sôch a obrazov holandských a flámskych maliarov 17. a 18. storočia.

Zámok Hluboká

Rožmberk - je rozsiahly hradný komplex v Česku položený na ostrohu nad riekou Vltavou. Jeho pôvodná ranogotická časť z 13. storočia (tzv. Horný hrad) po požiari v roku 1522 už nebola udržiavaná. Zachovala sa len kruhová veža Jakobínka. Dnešné jadro hradu tvorí takzvaný Dolný hrad, vystavaný v 30. rokoch 14. storočia ako zmenšenina dnešného krumlovského zámku. Neskôr bol prestavovaný, prvýkrát ešte v gotickom slohu, začiatkom 16. storočia renesančne, v 19. storočí opäť regotizovaný. V miestach pôvodného Horného hradu stojí tzv. Nový zámek - obytná budova z 19. storočia, verejnosti neprístupná. Slúži ako rekreačné stredisko.

Rožmberk

Šternberk - hrad leží na výbežku Nízkeho Jeseníku nad mestom Šternberk.

Šternberk

Orlík - je juhočeský zámok v okrese Písek. Vypína sa na skalnatom ostrohu nad Vltavou a patrí Schwarzenbergovcom.

Orlík

Litomyšl - sa nachádza v meste Litomyšl na východe Čiech v Pardubickom kraji, 18 km severozápadne od okresného mesta Svitavy. V 18. storočí bolo na zámku postavené, doteraz zachované, klasicistické divadlo. V tomto období bola aj podstatne rozšírená priľahlá záhrada, ktorá dnes tvorí dôležitú súčasť celého areálu. Od roku 1999 je zámok zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Litomyšl

Červená Lhota - je známy renesančný vodný zámok v Červenej Lhote, časti obce Pluhův Žďárvo východnej časti južných Čiech na severe Jindřichohradecka. Zámok je umiestnený na skale, ktorá sa prehradením údolia a zvýšením hladiny vody stala ostrovčekom v zámockom rybníku. Zámok tvorí uzavretá štvorkrídla dispozícia okolo štvorcového nádvoria. Vedie k nemu prístupová cesta cez kamenný most. Nad vjazdom je umiestnená veža. Bolo tu natočených niekoľko filmových a televíznych rozprávok.

Červená Lhota

Křivoklát - je jeden z najznámejších gotických hradov v Čechách. Nachádza sa nad rovnomennou obcou Křivoklát v okrese Rakovník v Stredočeskom kraji. Hrad, v stredoveku obľúbené kráľovské sídlo, stojí na ostrohu nad Rakovníckym potokom neďaleko jeho ústia do Berounky v romanticky ladenej lesnej krajine.

Křivoklát

Ďalšie zaujímavé turistické ciele v Českej republike
Pec pod Sněžkou & Sněžka
- j je významným horským strediskom zimnej i letnej rekreácie a významným centrom cestovného ruchu. Priamo v meste sa nachádza areál Ski Pec, ktorý patrí k najlepšie vybaveným v Českej republice.Sněžka je so svojimi 1602 m nm najvyššou horou Krkonôš i celého Česka. Je to významná dominanta východnej časti Krkonôš. Cez vrchol Sněžky prechádza česko-poľská hranica. Na vrchol vedie zo 4,5 km vzdialenej Pece pod Sněžkou sedačková lanovka.

Pec pod Sněžkou & Sněžka

Špindlerův mlýn - významné turistické stredisko v Krkonošiach. Mesto je jedným z najznámejších a najnavštevovanejších stredísk zimných športov v Českej republike. Špindlerův Mlýn má ideálne podmienky pre zimné športy. Lyžiarske a bežecké trate sú v prevádzke až 5 mesiacov v roku. Špindlerův Mlýn ponúka mnoho atrakcií aj v letnej sezóne. V letných mesiacoch sú ideálne podmienky pre pešiu turistiku a horském bicykle.

Špindlerův mlýn

Koněpruské jaskyne - sa nachádzajú vo vnútri návršia Zlatý kôň nad obcou Koněprusy v CHKO Slovenský kras asi 5 km južne od okresného mesta Beroun. Koněpruské jaskyne sú najdlhšie jaskynný systém v Čechách. Jedná sa o rozsiahly trojposchodový jaskynný systém budovaný v devónských vápencoch s výškovým rozdielom medzi jednotlivými poschodiami asi 70 m.

Koněpruské jaskyne

Priepasť Macocha - je najznámejšia priepasť Moravského krasu a súčasťou jaskynného systému Punkevní jaskyňa. Priepasť je v národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras, 6 km východne od mesta Blansko. Priepasť Macocha vznikla postupným zrútením   mohutných jaskynných priestorov o niekoľkých poschodiach a tvorí monumentálnu časť Punkevních jaskýň. Rozloha priepasti je zhruba 174 x 76 m, hĺbka je 138,5 m k hladine Dolního jezírka. Rozmery priepasti umožňujú jej celkové denné osvetlenie a preto je radená do kategórie priepastí „Light hole (v tejto kategórii je Macocha najhlbšia v strednej Európe). Pod hladinou Dolního jezírka sa skrývajú ďalšie podzemné priestory, zatiaľ preskúmané do celkovej hĺbky priepasti 187 m. Do priepasti je možné nahliadnuť z dvoch môstkov - horného od hotelu Macocha a od dolného. K priepasti je možný prístup kabínkovou lanovkou od vchodu Punkevních jaskýň, alebo cestou od Ostrova u Macochy.

Priepasť Macocha

Terezín - je mesto v Česku v okrese Litoměřice v Ústeckom kraji. Veľká pevnosť mesta bola počas okupácie Čiech a Moravy nacistickým Nemecko známa ako Koncentračný tábor Terezín.

Terezín